99,00 kr.
På lager
Højkvalitetsgarn til håndfarvere
Strømpegarn – Super lækkert blødt kvalitetsgarn med alpaka
Det egner sig også perfekt til huer, halstørklæder, vanter og sweatre.
70% Alpaka (Superfine, 25-26.5 Micron)
30% Nylon, Easywash
I fed á 100 gram / 390 meter – lige klar til farvning.
Garnet er produceret uden knuder (samlet ved splejsning). Sortimentet fra Lang Yarns henvender sig til professionelle håndfarvere.
Pind: 2,5-3 mm
Farve: Natur
Materiale: 70% Alpaka (Superfine, 25-26.5 Micron), 30% Nylon, Easywash*
Vægt pr. fed: 100 gram
Løbelængde: 390 meter
Vaskeanvisning: Uldvask ved 30 grader. Undlad skyllemiddel
*EasyWash er en behandling af uld. EasyWash-garner kan vaskes i vaskemaskine ved 30 °C uden at krympe eller filte. Garnets fibre bliver overfladebehandlet ved hjælp af enzymer. Med EasyWash-behandlingen kan man undgå brugen af miljøskadelige kemikalier, hvilket gør denne form for behandling særligt attraktiv. Alpaka strømpegarn fra Lang Yarns har mærket EasyWash takket være denne enzymbehandling.
Enzymer er naturlige proteiner, der fungerer som små hjælpestoffer, der får bestemte kemiske processer til at ske hurtigere. I forbindelse med EasyWash bruges enzymerne til at ændre overfladen på uldfibrene. De arbejder på de små skæl, der sidder på uldfibrene, så fibrene ikke så let griber fat i hinanden under vask. Det mindsker risikoen for, at ulden filtrer og krymper.
Enzymerne er altså ikke et lag, der bliver siddende på garnet. De bruges under behandlingen og gør deres arbejde ved at ændre fibrenes overflade. Det er netop denne enzymbehandling, der gør EasyWash interessant som alternativ til traditionel Superwash-behandling.
Lang Yarns har stor ekspertise i udvælgelse af fibre i høj kvalitet samt i spinde- og tvinningsteknologi til håndstrikkegarn. De har udviklet en kollektionen af ufarvet garn, som er særligt velegnede til håndfarvere.