Strømpegarn er ikke bare almindeligt garn. Jeg arbejder bevidst med kvalitetsgarn til strik af strømper, fordi kravene til strømper er helt anderledes end til andet strik.
Når man strikker strømper, bliver garnet udsat for markant mere slid – især under fodsål og hæl. Strømper bliver brugt, vasket og brugt igen. Derfor skal strømpegarn kunne holde til gentagen belastning uden at miste form eller styrke. Det er den væsentligste forskel på strømpegarn og mange andre garntyper.
Et klassisk strømpegarn består typisk af uld kombineret med nylon eller polyamid. Ulden giver elasticitet, varme og komfort, mens nylon bidrager med slidstyrke. Sammensætningen er afgørende: for lidt forstærkning giver hurtig slitage, og for meget kan gøre garnet stift. Et godt strømpegarn er afbalanceret, så det både er behageligt at have på og stærkt nok til daglig brug.
Strømpegarn er også spundet anderledes. Det er udviklet til at kunne strikkes med en fast strikkefasthed uden at blive hårdt. Den faste struktur er vigtig for pasformen, fordi strømper, der strikkes for løst, slides hurtigere og mister faconen. Her adskiller strømpegarn sig tydeligt fra f.eks. sweatergarn, hvor blødhed ofte prioriteres højere end slidstyrke.
Jeg vælger strømpegarn ud fra, hvordan det fungerer i praksis. Det skal kunne tåle maskinvask, holde elasticiteten og bevare formen – også efter mange ganges brug. Det er netop disse egenskaber, der gør strømpegarn til en specialiseret garntype og ikke bare “garn, man også kan strikke strømper af”.
Når man vælger strømpegarn, vælger man et garn, der er udviklet til formålet. Det giver strømper, der ikke kun ser pæne ud, men som også kan bruges – igen og igen.
Strømpegarn kan også bestå af andet end uld. Flere andre naturlige materialer har kvaliteter, som gør det dem egnede til strømper. Læs mere om de forskellige naturlige materialer og der egenskaber her.
Når garnet er superwash behandlet, kan det maskinvaskes uden at filte. Det er praktisk i forhold til til hverdagssokker.
Man ser en del misinformation om superwash-behandling. Det er ikke nødvendigvis en plastikbelægning, som man ofte siger. Uld filter fordi dets fibre er belagt med bittesmå skæl, der åbner sig og bliver låst sammen, når de udsættes for friktion og/eller vand og hurtige temperaturændringer. Superwash-behandling forhindrer skæl i at låse sammen ved hjælp af en to-trins proces: Først klorbehandles garnet. Det reducerer skællenes evne til at klæbe sammen. Derefter påføres en mikrofin belægning af harpiks, som binder sig til ulden og udglatter skællene og forhindrer dem i at åbne sig og får garnet til at føles glattere. Harpiksen er biologisk nedbrydelig og nedbrydes med ulden, når dens brugstid er forbi.
Kilde: Hjertegarn.